Informacje o autorach strony
Ustaw jako stronę startową Napisz do nas Dodaj stronę do ulubionych
 

 

Robert Biedermann

 

Fabryka towarów bawełnia­nych.

W 1862 roku Robert Biedennann otrzymał w wieczystą dzierżawę ponad 14 ha gruntów, rozciągających się po obu stronach rzeki Łódki, i tam rok później założył farbiarnię przędzy oraz farbiarnię tkanin wełnianych i bawełnianych. W 1877 roku Biedennann uruchomił apreturę towarów wełnianych (flaneli, wyrobów trykotowych, kaszmirów, szewiotów) oraz pluszu meblowego i konfekcyjnego, od 1890 roku czynna była przędzalnia bawełny z 6,5 tyś. wrzecion, a od 1894 roku tkalnia bawełny. Przedsiębiorstwo rozciągające się między ulicami Północną, Franciszkańską, Smugową i J. Kilińskiego, od 1899 roku zarządzane było przez syna Roberta, Adolfa Biedermanna. Po II wojnie światowej były to Zakłady Przemysłu Bawelnianego im. Szymona Harnama "Rena Kord". Obecnie po przeprowadzonym remoncie i pracach konserwatorskich, siedziba firmy "ATLAS"

 

Rezydencja fabrykanta.

Budynek usytuowany jest wzdłuż linii regulacyjnej ulicy Rilińskiego i wchodzi w skład zespołu fabryczno-rezydencjonalnego należącego do Roberta Biedennanna. Wzniesiony został prawdopodobnie w roku 1878 jako dom mieszkalny z oficyną, na rzucie litery L, podpiwniczony, jednopiętrowy, w stylu nawiązującym do renesansu włoskiego. Do budynku przylegało ogrodzenie z bramą, i kordegardą. Do głównego budynku prowadziły dwa wejścia - jedno od ulicy Kilińskiego, drugie z boku od podwórza. Na parterze prawdopodobnie mieściły się biura fabryki, zaś piętro pełniło funkcje mieszkalne. Z końcem XIX wieku nastąpiła nadbudowa drugiego piętra, z poddaszem użytkowym, która w swym charakterze nie odbiegała od całości.
Budynek posiada zwartą bryłę, nieco rozczłonkowaną od strony dziedzińca, nakryty jest dwuspadowym dachem o dość małym kącie nachylenia połaci. Wnętrza posiadały bogaty wystrój, zachowany fragmentami do dziś.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


w oparciu o: M.Jaskulski - "Stare fabryki Łodzi"
M.Laurentowicz- Granas - "Pałace Ziemii Obiecanej"

 

Copyright © by Łukasz Krawczyk 2000-2007. Wszelkie prawa zastrzezone.