Informacje o autorach strony
Ustaw jako stronę startową Napisz do nas Dodaj stronę do ulubionych
 

 

Edward Herbst

Edward Herbst był dyrektorem zarządzającym całym przedsiębiorstwem Karola Scheiblera. Po ślubie z jego najstarsza córką Matyldą, został współwłaścicielem fabryki. Na otrzymanym w posagu stuhektarowym folwarku, ciągnącym się na wschód od fabryki, według projektu architekta Hilarego Majewskiego, w roku 1876 wzniesiono dom mieszkalny dla nowożeńców.
Jest to willa dwukondygnacyjna, nawiązująca do dojrzałego renesansu włoskiego, oparta na klasycznych wzor­cach. Zlokalizowana jest nad stawem, w .parku, wraz z budynkami gospodarczymi i okazałą oranżerią. Elewacje posiadały szlachetne proporcje, z umiar­kowanie zastosowanym detalem w postaci boniowania, zwieńczenia okien trójkątnymi naczółkami, oflankowania okien pilastrami i półkolumnami o różnych kapitelach, oraz ozdobnych krat w oknach parteru. Reprezentacyjne wejście do willi, osłonięte kolumnowym portykiem znajduje się w północ­nej elewacji. W środkowym ryzalicie fasady zachodniej na uwagę zasługuje nisza w formie aediculi, w której umieszczona została figurka prządki -symbol przemysłowej działalności właścicieli, Podobną alegorię przedsta­wia witraż klatki schodowej.
Willa posiadała bardzo przejrzysty układ wnętrz z obszerną klatką schodową, salonem na osi oraz trzema pomieszczeniami w bocznych traktach. Główny salon tzw. sala lustrzana posiada bogatą neorokokową dekorację, zaś jadalnia z płycinowymi boazeriami, mieściły się w środkowych częściach bocznych traktów.
W południowo-wschodnim narożniku znajdował się gabinet myśliwski, w stylu niemieckiego renesansu, z bogatymi boazeriami, kryjącymi różnego rodzaju szafki na akcesoria myśliwskie. W roku 1877 willę powiększono o dobudowaną salę balową utrzymaną w stylu klasycystycznym (wiktoriańskim) i oranżerię. Pierwsze piętro powtarzało zasadniczy układ parteru, ale posiadało skromniejszy wystrój wnętrz.
Bogaty był też zespół budynków pomocniczych willi. W latach 90. XIX wieku wzniesiono budynki stajni i wozowni. Całość otoczona była ogrodzeniem z dwiema kordegardami, do dziś zachowanymi.
Ogród rozpościerający się nad stawem, który dziś jest namiastką założenia ogrodowo-parkowego, niegdyś dodawał malowniczości całej posiadłości.

 

 

 


w oparciu o: M.Jaskulski - "Stare fabryki Łodzi"
M.Laurentowicz- Granas - "Pałace Ziemii Obiecanej"

 

Copyright © by Łukasz Krawczyk 2000-2007. Wszelkie prawa zastrzezone.