Informacje o autorach strony
Ustaw jako stronę startową Napisz do nas Dodaj stronę do ulubionych
 

 

powrót do menu artykuły

Czym dla Łodzi będzie Manufaktura?

 

W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój Łodzi. Dziś świadectwem tamtych czasów są wspaniałe fabrykanckie pałace i monumentalne fabryki, jak chociażby ta na przy ulicy Ogrodowej. Zlokalizowana tuż obok Pałacu Izraela Poznańskiego, była częścią wspaniałego kompleksu, który dziś można nazwać śmiało wizytówką miasta. Obok ulicy Piotrkowskiej jest to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych zabytków epoki industrialnej. Niestety, hale fabrykancki nie podzieliły losu zabudowań pałacowych, i od wielu lat popadał w ruinę. Czerwona niegdyś cegła pokryła się mchem i straciła swój urok. Pozostał jednak charakter tego miejsca. Magia historii zadziałała. Pojawił się szansa na odrodzeni imperium Poznańskiego.

Zgodnie z planami już w przeciągu roku hale fabrykanckie mogą ponownie zapełnić się ludźmi. Kompleks handlowo- usługowy na wzór tego we francuskim miasteczku Lillie, ma być historyczną szansą dla miejsca, które odegrało tak ważną rolę w historii Łodzi. Pojawia się jednak pytanie, czy tak powinno być? Czy jeden z największych miejskich zabytków powinien przeistoczyć się w ogromny park rozrywki? Czy taka inwestycja przyniesie korzyści miastu? Kto na tym zyska, a kto straci? Jak podaje Gazeta Wyborcza, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zorganizowała na ten temat debatę. Oto co można na niej było usłyszeć:

 

Argumenty Za:

- Manufaktura będzie uzupełnieniem "Pietryny" - Łódź będzie miała i główną ulicę, i rynek. Ożyje 28 ha wymarłych Bałut. Otwarta zostanie miejska twierdza, z której łodzianie nie mogli dotąd korzystać. Inwestycja już teraz wpływa na okolicę. Przykładem - Biedronka z naprzeciwka. Do niedawna straszyła, teraz upodobniła się do fabrycznych budynków kompleksu Poznańskiego. Manufaktura to łódzkie "down town".

Stanowisko firmy Apsys, inwestora

- Manufaktura jest modna - a tego Łódź potrzebuje. Miasto powinno mieć nowy emblemat, nowe logo. O Łodzi nie mówi się dobrze, a teraz zamiast z łowcami skór może być kojarzona z ciekawą inwestycją. Manufaktura może być dla Łodzi tym, czym błyszczący nos Tuwima na "Pietrynie".

Prof. Andrzej Majer, Uniwersytet Łódzki, Zakład Ekonomiki Regionalnej i Ochrony Środowiska

- Nie ma się czego bać - tkacze również patrzyli z przerażeniem na powstawanie fabryk Poznańskiego. Pozytywnym przykładem rewitalizacji jest poznański Browar. Na przylegającej do niego uliczce odrodził się tani handel. Inwestycje zawsze stymulują rozwój miasta. Filia muzeum i inne propozycje kulturalne Manufaktury stworzą warunki do powstawania alternatywnych w okolicy.

dr Andreas Billert, Collegium Polonicum we Frankfurcie

 

Argumenty Przeciw:

- Manufaktura jest sztuczna. Ma syndrom centrów handlowych, które udają miasta, symulując przestrzeń publiczną - ulice, place. Zamyka się na otoczenie, mówiąc: "konsumujcie mnie od środka". Nie wpłynie na rozwój okolic kompleksu Poznańskiego, bo powstała sama dla siebie.

Marek Lisiak, Wydział Architektury i Urbanistyki UMŁ

- W Łodzi są 32 super- i hipermarkety. Przez ostatnią dekadę trzykrotnie wzrosła całkowita powierzchnia handlowa miasta, ale zahamowano rozwój małych sklepów. Manufaktura jest realnym zagrożeniem dla ul. Piotrkowskiej (a znajdzie w niej zatrudnienie o połowę mniej osób). Trzeba pomóc kupcom, bo główna ulica Łodzi musi pozostać deptakiem handlowym.

Wojciech Michalski, Wydział Strategii i Analiz UMŁ

 

- Manufaktura odgradza się od strony północnej. Powinna zwracać się ku mieszkańcom, a nie w stronę parku. Żadnej bramy nie ma od ulic Legionów czy Gdańskiej - a przecież inwestycja mogłaby pomóc tym ulicom w rozwoju. Manufaktura odwróciła się bokiem - to eleganckie określenie - do miasta.

Marek Janiak, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej

 

 


tekst autorstwa: Łukasza Krawczyka

w oparciu o artykuł zamieszczony w portalu Gazety Wyborczej

Copyright © by Łukasz Krawczyk 2000-2007. Wszelkie prawa zastrzezone.